
Tíz kemény kvízkérdés a mai magyar valóságról
Emberi jogi civil szervezetek összefogásával jött létre két éve a Tudtad-e? elnevezésű kezdeményezés, amelynek elsődleges célja az ismeretterjesztés és a figyelemfelhívás volt. A kampány számos fontos társadalmi kérdést, jogi szabályozást és annak következményeit, tehát olyan témákat közvetített közérthetően, melyekkel az emberek akár nap mint nap találkozhatnak. Ezek közül választottunk tizet, amelyeket kvíz formájában dolgoztunk fel. Teszteld a tájékozottságod!

Most is átmennél a KRESZ-vizsgán? Teszteld!
Tíz kérdés, amelyek segíthetnek eldönteni, megkopott-e már a tudásod a KRESZ-vizsga óta. (A kérdéseket a szuperjogsi.hu feladatai közül választottuk.)

Boldog embernek tartod magad?
Elkészült a 2014-2016-os boldogságindex. A World Happiness Report 155 országot rangsorolt az egy főre jutó GDP és a várható egészséges élettartam alapján, de például azt is vizsgálták, hogy az emberek mekkora szabadságot élveznek életük fontos döntéseiben. Eszerint a világ első három legboldogabb országa: Norvégia, Dánia és Izland. A legboldogtalanabbak: a Közép-Afrikai Köztársaság, Burundi és Tanzánia. Magyarország a középmezőnybe került, 75. lett. Te boldognak érzed magad?

Rémálmok, lidércek és sok minden más - Stephen King-kvíz
Mennyit tudsz a horrorkirályról? Próbáld ki magad!

Hány órát alszol naponta?
A 11-17 évesek napi alvásigénye 8,5-9 óra, a 18 év feletti felnőtteké 7-9 óra, de mindannyian ismerünk olyanokat, akik 4-5 óra alvás után is fittek, amíg másoknak 10 órára is szükségük lenne ahhoz, hogy kipihenten ébredjenek. Szavazásunkból kiderül, hogy olvasóink többsége sokat szeret-e aludni, vagy pár óra után is frissen ébred.

Szerinted veszélyesek az oltások az emberi szervezetre?
A kötelező és ajánlott védőoltások alkalmazásának szükségességére figyelmeztetett az először Romániában, majd Kelet-Magyarországon megjelent kanyarós megbetegedésekkel kapcsolatban a Pécsi Tudományegyetem (PTE) legmagasabb biztonsági követelményeknek is megfelelő virológiai laboratóriumának vezetője. Felhívta a figyelmet arra, hogy "sajnos Magyarországon is elindult egy káros oltásellenes kampány", cáfolta, hogy a vakcinák és hordozóanyagaik veszélyesek lehetnek az emberi szervezetre.

Felismered, mik ezek a félbevágott dolgok?
Egyik-másik nem is olyan egyszerű. Ha a képekre kattintasz, kiderül a megoldás.

Most megtudhatod, optimista személyiségű ember vagy-e
Ha válaszolsz kérdéseinkre, kiderül, hogy inkább pozitívan vagy negatívan állsz-e a világhoz. (Az egyes kérdésekre adott "jó" válaszok az optimista ember válaszai. A kvíz végére kiderül, pozitívan gondolkodsz-e.)

Egyetértesz azzal, hogy a vonatok 92 százaléka pontos?
Dávid Ilona, a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint 2016-ban a vonatok 92 százaléka volt pontos. A témáról 2017 február végén szó volt az Országgyűlésben is. Az MTI tudósítása szerint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára közölte, a nemzetközi szabványok szerint az a vonat minősül pontosnak, amely nem indult el a meghirdetettnél korábban és a végállomásra legfeljebb öt perc késéssel érkezik. Az adatokat a MÁV forgalomirányító szolgálata jegyzi, innen származnak a 2016-os adatok.